Loading...
Akce

Zpívání koled v hýskovském kostele

Nejlepší věci vznikají spontánně. Bez nějakého plánovitého úmyslu. A přesně tak vznikla i tradice zpívání vánočních koled a písní v hýskovském kostele. Už si přesně nepamatuju, kdy to bylo, ale své první hraní na housle v našem kostele jsem si odbyl během půlnoční mše. Přesně však vím, že jsem tehdy hrál na kůru společně s varhanami. Po mši jsem se optal kamarádky, jak to znělo a ona byla překvapená, že tam hrály housle. Nebyly slyšet.

Po půlnoční jsem byl přesto žádán, zda bych nepřišel zahrát na následující mši. Už přesně nevím, zda na Slavnost Narození Páně nebo na svátek svatého Štěpána. Bylo to však velmi milé. Tři čtyři babičky a já s houslemi. I slzičky byly. Další rok, muselo to být zhruba před patnácti lety, jsem vyhlásil, že 25. 12. si může kdokoli přijít zazpívat koledy do kostela. Se známými, možná pěti, deseti lidmi jsme si užili společnou půlhodinku a domluvili se, že by bylo pěkné to každý rok opakovat. Tohle naše setkání s písničkami jsem nikdy nikde moc nepropagoval, a přesto se akce dostala mezi lidi. Přibývalo muzikantů, s každým rokem se zvyšoval počet posluchačů – zpěváků.

Vždycky říkám, není to koncert. Je to sešlost muzikantů, kteří si písničky dvakrát třikrát před vánocemi zkusí a s nadšením dělají doprovod v posledních letech plnému kostelu skvělých zpěváků, mezi něž rozdáme pár zpěvníků. Protože, ruku na srdce, kdo z nás by zazpíval z paměti třetí sloku písně „Narodil se Kristus Pán“?

Naše narychlo poskládané hudební těleso vloni poprvé expandovalo do kaple na Točníku, loňský rok přinesl novinku i do kostela v Hýskově. Děvčata navařila čaj, který letos bude určitě také, co už nechci opakovat je loňský pokus o vytopení kostela dieselovým agregátem. Naštěstí nic neshořelo.

25. 12. 2019 v pět se na vás těší Petr Resch, ten, co si to vymyslel, se svými milými souputníky:

Flétna a zpěv Pavla Žufníčková
Zpěv a rytmika Šárka Pexová
Kytara a zpěv Robert Frdlík
Elektrická kytara a zpěv Miloslav Šramota
Kytara a zpěv Vašek Sýba
Baskytara a zpěv Petr Michal
naše milé děti zpěv
Monika čajíček
Markéta čajíček